Dalton & Dempster Highways

Dalton & Dempster Highways

Print Friendly, PDF & Email

Výchozí místo: Anchorage, Fairbanks, Whitehorse

Panenská příroda Aljašky, zlatá horečka na Klondiku a putování po ikonických silnicích Dalton Highway a Dempster Highway až za polární kruh ke Gates of the Artic National Park a do osad Wiseman a Inuvik. Toto je cestování v tom pravém smyslu. A neexistuje lepší způsob poznávání této pusté krajiny, než jízda karavanem. Sluneční svit 20 až 22 hod denně, co více si přát!

 

Počet dní: 19

Celkem ujeto: 3 820 mil

Vhodný termín: červen – září

Nezávazná rezervace karavanu + itineráře

  Opište kód ▼ a klikněte na odeslat:
  captcha

  Itinerář trasy

  Den 1:

  Anchorage

  cca 20 mil 

  Váš karavan si vyzvednete v půjčovně v Anchorage a zbytek dne věnujete prohlídce tohoto největšího města Aljašky. Navštívíte největší přístav hydroplánů na světě na jezeře Lake Hood, památník kapitána Cooka a Downtown. Pokud je sobota, návštěva místního trhu rozhodně stojí za to. Na závěr dne nakoupení zásob potravin v supermarketu Walmart a odjezd do kempu na okraji Anchorage. Kemp se nachází na břehu řeky Eagle River cca 10 mil od centra Anchorage.

  http://dnr.alaska.gov/parks/aspunits/chugach/eaglerivercamp.htm

  Den 2: 

  Talkeetna

  cca 290 mil

  Dopoledne vás čeká přejezd do osady Talkeetna, malebného městečka ležícího na soutoku řek Susitna River a Chulitna River, odkud je za pěkného počasí nádherný pohled na Mt. Denali, nejvyšší horu USA. Do Talkeetna pojedete po Glenn Highway, nebo můžete část cesty absolvovat aljašským venkovem po Old Glenn Highway. Za zastávku stojí prohlídka Elkutna Indian Village a informačního střediska nejslavnějšího závodu psích spřežení na světě Iditarod. Dle možností si sami můžete vyzkoušet jízdu na psím spřežení. Talkeetna je také ideálním místem pro vyhlídkový let letadlem kolem Mt. Denali s přistáním na ledovci na úpatí této hory. Odpoledne se odsud vydáte po Parks Highway do národního parku Denali NP.

  www.nps.gov/dena/planyourvisit/campground-savage.htm

  Den 3: 

  Denali NP

  cca 25 mil

  Dnes vám doporučujeme celodenní 8 hod. nebo 12 hod. prohlídku Denali National Park s místním rangerem. Autobusem se vydáte na cca 90 km cestu do nitra národního parku, během jízdy jsou zastávky na pozorování zvěře a výklad místního průvodce. Můžete vidět medvědy, losy, sobyi, horské ovce, různé druhy ptáků a při troše štěstí také vlky. Tento výlet je nutno si předem zarezervovat, nejlépe na první ranní termín, kdy je zvěř nejvíce aktivní. Na závěr dne návrat do kempu.

  www.nps.gov/dena/planyourvisit/campground-savage.htm

  Den 4: 

  Fairbanks

  cca 140 mil

  Dnes se vydáte dále na sever po Parks Highway do Fairbanks. Pojedete krajinou lesů a řek, přes osadu Nenana a starou zlatokopeckou osadu Ester. Ve Fairbanks doporučujeme návštěvu asi nejhezčího musea věnovaného přírodě a životu na Aljašce, Museum of the North. Dále si zde můžete prohlédnou aljašský ropovod nebo se seznámit s historií osidlování Aljašky v Pioneer Museum. Dnešní noc strávíte v kempu na břehu řeky Chena River.

  http://dnr.alaska.gov/parks/aspunits/northern/chenariversrs.htm

  Den 5: 

  Dalton Highway

  cca 270 mil 

  Putování aljašskou tundrou po slavné šotolinové silnici Dalton Highway. Cílem cesty je zlatokopecká osada Wiseman. Pojedete podél aljašského ropovodu, přejedete řeku Yukon River, zastavíte se na značce severního polárního kruhu, pořídíte mnoho fotografií a budete mít příležitost k několika pěším trailům. Osada Wiseman byla založena v roce 1920 v době zlaté horečky a ještě dnes se některé zlatokopecké sruby stále používají. Noc strávíte v nedalekém Marion Creek Campground.

  www.blm.gov/visit/search-details/14538/1

  Den 6: 

  Dalton Highway

  cca 270 mil 

  Užijte si pravé aljašské přírody, Wiseman leží na hranici národního parku Gate of the Artic NP a i do něj se budete moci podívat. Odpoledne cesta po Dalton Highway zpět do Fairbanks.

  http://dnr.alaska.gov/parks/aspunits/northern/chenariversrs.htm

  Den 7: 

  Alaska Highway

  cca 280 mil 

  První zastávka na dnešní cestě bude v osadě North Pole, kde sídlí americký Santa Clasus. Delta Junction je oficiálním koncem Alaska Highway, za návštěvu zde určitě stojí místní Visitor Center a Sullivan Roadhouse, originální srub z doby osidlování Aljašky. Odsud se pak vydáte po slavné Alaska Highway do městečka Tok. Cestou si prohlédnete aljašský ropovod překračující řeku Tanana River a pojedete krajinou Tetlin National Wildlife Refuge. Dnešní noc strávíte v kempu ve starém zlatokopeckém městečku Chicken, ležícím na Taylor Highway.

  https://www.chickengold.com/camping.html

  Den 8: 

  Top of the World Hwy

  cca 130 mil

  Po snídaní vás čeká pokračování cesty po již šotolinové Taylor Highway k nejsevernějšímu hraničnímu přechodu mezi USA a Kanadou. Po vjezdu do Kanady se vydáte silnící Top of the World Highway po hřebenech hor do nejslavnějšího města Yukonu, do Dawson City. Za pěkného počasí jsou výhledy do údolí z Top of the Wold Highway nezapomenutelné. Následující dvě noci strávíte v kempu na břehu řeky Yukon. Pro návštěvu Dawson City, které leží na protějším břehu řeky Yukon, využijete místní trajekt, který zdarma převáží auta a osoby 24 hod. denně a navštivte kasino Diamond Tooth Gerties s večerním kabaretním show kankánových tanečnic.

  https://yukon.ca/en/outdoor-recreation-and-wildlife/camping/site/yukon-river

  Den 9: 

  Dawson City

  cca 40 mil 

  Ráno si prohlédnete pohřebiště kolesových parníků, které leží přímo u vašeho kempu. Poté trajektem přeplujete řeku Yukon a prohlédnete si největší zajímavosti tohoto legendárního zlatokopeckého městečka. Vydáte se na vrchol hory Dome s krásnou vyhlídkou na Dawson City a soutok řek Yukon a Klondike. Na místním hřbitově se pokloníte českému polárníkovi Janu Eskymo Welzlovi. Prohlédnete si srub Jacka Londona a za návštěvu stojí i místní museum. Odpoledne se vydáte na místo, kde bylo objeveno první zlato na Klondiku na potoku Bonanza Creek. Na tomto legendárním místě si můžete  sami zkusit rýžovat zlato.

  https://yukon.ca/en/outdoor-recreation-and-wildlife/camping/site/yukon-river

  Den 10: 

  Dempster Highway

  cca 260 mil

  Celodenní putování po jedné z nejopuštěnějších silnic severní Ameriky, po Dempster Highway. Pojedete podél horských masívů Tombstone Mountains, krajinou yukonských letů. Cílem dne je osada Eagle Plains.

  https://redrovercamping.com/listing/eagle-plains-hotel-and-rv-campground/

  Den 11: 

  Northwest Territories

  cca 230 mil 

  Pokračování cesty po Dempster Highway na sever, po 37 km se dostanete za severní polární kruh a poté již vjedete do Nortwest Territories. Cílem dnešního dne je osada Inuvik, v řeči místních obyvatel znamená „místo lidí“. Po příjezdu budete mít možnost prozkoumat toto specifické severské městečko.

  www.nwtparks.ca/campgrounds/happy-valley-territorial-park

  Den 12: 

  Dempster Highway

  cca 350+ mil  

  V případě dobrého počasí můžete absolvovat vyhlídkový let nad Beaufort Sea a/nebo nad deltou řeky Mackenzie a poté se vydáte na cestu po Dempster Highway zpět k silnici Klondike Highway. Dnes strávíte noc na Dempster Highway v místě dle vašeho uvážení, kam až dojedete, tam se vyspíte.

  Den 13: 

  Five Finger Rapids

  cca 280 mil 

  Dnes je na programu přejezd zpět na Klondike Highway a dále po této silnici do Carmacks. Cestou absolvujete pěší výlet k peřejím Five Finger Rapids na řece Yukon, které byly obávanou překážkou zlatokopů na jejich cestě na Klondike a v městečku Carmacks si prohlédnete museum zdejších indiánů.

  www.hotelcarmacks.com/rv-park

  Den 14: 

  Whitehorse

  cca 140 mil 

  Před příjezdem do Whitehorse se můžete vykoupat v některém z mnoha jezer na trase a zastavit v přírodních horkých pramenech Takhini Hot Springs. Ve Whitehorse si prohlédnete nejdelší dřevěný lososí žebřík na světě na řece Yukon. Dle  ročního období možnost pozorování táhnoucích lososů nebo alternativně prohlídka originálního kolesového parníku S.S. Klondike. A na závěr navštívíte Miles Canyon na řece Yukon. Kemp pro dnešní noc leží na břehu jezera Marsh Lake, cca 25 mil od centra Whitehorse.

  https://yukon.ca/en/marsh-lake

  Den 15: 

  Skagway

  cca 130 mil

  Po snídani se vydáte nádhernou horskou krajinou zpět na území USA do Skagway. Pojedete podél jezer a horských štítů, prohlédnete si nejmenší poušť světa, osadu Carcross a Bennettovo jezero. Toto je to nejlepší místo pro koupání, písečná pláž a piknikové stoly čekají jen na vás. Odsud pojedete podél legendárního zlatokopeckého průsmyku White Pass do Skagway. Dle našeho názoru zde za prohlídku stojí Klondike Gold Rush National Historic Park, místní saloony, výchozí místo Chilkoot Trail, odkud vycházeli zlatokopové ke své pouti k Bennettovu jezeru a pozůstatky slavné zlatokopecké osady Dyea. Po zaregistrování v kempu v Dyea se můžete i vy vydat na kratší túru po Chilkoot Trail.

  www.nps.gov/klgo/planyourvisit/campgrounds.htm

  Den 16: 

  Chilkat Valley

  cca 230 mil 

  Po snídani se nalodíte na trajekt Alaska Marine Highway a vydáte se na 1-hodinovou plavbu do Haines. Po vylodění v tomto rybářském městečku se vydáte vyhlídkovou silnicí Haines Highway do Haines Junction. Vaše cesta je lemována pobřežími lesy, údolím Chilkat Valley s největší koncentrací orlů bělohlavých na světě, alpínskou tundrou a horskými masívy pokrytými ledovci. Po vjezdu na území Kanady pojedete podél národního parku Kluane a po legendární silnici Alaska Hwy. Dnešní kemp Cottonwood RV Park leží přímo u jezera Kluane Lake.

  www.travelyukon.com/en/plan/operator/cottonwood-rv-park

  Den 17: 

  Kluane NP

  cca 300 mil

  Dnes vás čeká celodenní putování po legendární silnici Alaska Hwy. Prohlédnete si osadu Champagne, budete mít možnost se vykoupat v čistých yukonských říčkách nebo v jezeře Kluane Lake. Návštívíte Visitor Center národního parku Kluane NP, značnou část dne pojedete podél tohoto parku a prohlédnete si Soldier Summit, místo kde došlo k setkání stavitelů Alaska Hwy.  Po návratu na Aljašku budete pokračovat po Alaska Highway až do vašeho kempu v Toku.

  https://tokrv.net/

  Den 18: 

  Wrangell-St Elias NP

  cca 340 mil

  Z Toku pojedete podél národního parku v USA Wrangell-St Elias NP. V tomto největším národním parku USA se nachází 9 ze 16 nejvyšších hor v Severní Americe. V Cooper Center navštívíte Visitor Center tohoto parku, můžete se odsud vydat podél aljašského ropovodu do osady Chitina a pozorovat zde lov lososů do lososích pastí, tzv. salmon wheels. Po silnici Glenn Highway se vydáte  nádhernou horskou krajinou do hlavní zemědělské oblasti Aljašky, do Palmer. Cestou si prohlédnete ledovec Matanuska Glacier a navštívíte farmu pižmoňů, unikátních odolných zvířat, která dokážou přežít  i v těch nejkrutějších mrazech.

  www.matsugov.us/parks/matanuska-river-park-campground

  Den 19: 

  Anchorage

  cca 90 mil 

  Po snídani odjezd zpět do Anchorage a vrácení karavanu v půjčovně. Zbytek dne můžete věnovat pěší prohlídce centra tohoto hlavního města Aljašky.

  Pečlivě  vytvořené a prověřené časem.

  Užitečné pro cesty karavanem.