Rady a tipy od A do Z

Rady a tipy od A do Z

Akční nabídky – relokace

Doporučujeme klientům vždy zkontrolovat naše aktuální akční nabídky nebo nás přímo kontaktovat. Je velká pravděpodobnost, že v době vaší cesty je nějaká akční nabídka k dispozici. Ať už je to poskytnutí kempovacího vybavení zdarma, odpuštění nebo snížení poplatku za jednosměrný pronájem nebo akční snížení ceny pronájmu. Další velice atraktivní akční nabídkou je tzv. relokace, kdy pronajímatelé potřebují dostat v určitém období karavany do požadovaných míst pronájmu. V tomto případě poskytují klientům obě slevy najednou, jak akční snížení ceny pronájmu, tak odpuštění poplatku za jednosměrný pronájem.

Benzín a spotřeba

Všechna vozidla nabízená našimi dodavateli mají benzinové motory. Výjimkou jsou některá vozidla u našich dodavatelů v Kanadě, která nabízejí úspornější naftové motory, které mohou ušetřit až 25% nákladů na palivo. Vyšší spotřeba paliva v Americe je kompenzována nižší cenou benzínu v USA a Kanadě. Ceny v USA jsou za galon, v Kanadě za litr. Aktuální informace o cenách benzínu ve všech regionech naleznete na stránce www.gasbuddy.com.

Cena – dostupnost je klíčová

Důležité je uvědomit si tři věci.

Zaprvé, cena pronájmu je závislá na dostupnosti karavanu v daném místě a čase pronájmu, nazývá se Flexrate. Čím více karavanů je k dispozici, tím je nižší cena.

Zadruhé, čím dříve karavan rezervujete, tím je jeho dostupnost větší a jeho cena nižší.

Zatřetí, čím dříve karavan rezervujete, tím získáte větší slevu za včasný pronájem, max. dodatečná sleva z Flexrate je až 15%. Tato sleva nesouvisí s cenou Flexrate, která je závislá na dostupnosti.

Během nejvyšší sezóny je rezervace karavanu v exponovaných místech (např. Vancouver, Calgary) na poslední chvíli za rozumnou cenu téměř nemožná. Doporučujeme rezervovat karavany co nejdříve, ideální doba pro rezervaci je 6 až 12 měsíců předem.

Dodatečné náklady

Nízké dodatečné náklady jsou jasnou výhodou cestování karavanem. Nakupování v supermarketech není jen zábava, ale také podstatně snižuje náklady na jídlo. Ceny v restauracích a fast foodech jsou cca trojnásobné oproti cenám v ČR a SR, zatímco ceny potravin v supermarketech jsou přibližně na stejné úrovni jako u nás a výběr je ještě mnohem větší.

Elektrický proud a napětí

Karavany jsou vybaveny 12 V bateriemi. Kempy mají napájení 110 V (pokud je k dispozici přípojka na elektřinu). Některé karavany jsou vybaveny generátory, které můžete použít pro výrobu vlastní elektřiny. Použití generátorů je účtováno podle času používání, nebo denním paušálem a jeho cena se liší dle pronajímatele. Pokud nejste připojeni na elektřinu z kempu, generátor musíte použít pro chod mikrovlnné trouby, zásuvek v karavanu a klimatizace. Z naší zkušenosti generátor nebudete používat až tak moc často. Pro použití zásuvek v karavanech je potřeba adaptér a vaše elektrická zařízení musí být přepínatelné na napětí 110 V.

Instrukce k vozidlu

Instruktážní video(a) k vašemu vozidlu od nás obdržíte při převzetí odbavení k pronájmu karavanu. Podrobný manuál k ovládání vozidla obdržíte většinou předem od nás, nebo od pronajímatele při převzetí vozidla. Na místě v půjčovně můžete také znovu zhlédnout instruktážní video. Veškeré videa a manuály jsou v anglickém jazyce.

Internet a Wi-Fi připojení

Společnosti El Monte RV, Mighty Campers, Road Bear RV a Fraserway pronajímají Wi-Fi hotspot pro mobilní internet. Před vlastním objednáním této služby se přesvědčte, že v oblasti kam se chystáte je Wi-Fi pokrytí k dispozici. Bezplatné Wi-Fi je k dispozici v mnoha soukromých kempech, v restauracích, kavárnách a fast foodech.

Jednosměrný pronájem

Jednosměrný pronájem je možný za poplatek, velikost poplatku závisí na vzdálenosti mezi půjčovnami a jeho výše je cca 150 – 750 USD, poplatek se liší také dle pronajímatele. Všechny jednosměrné pronájmy jsou na vyžádání a musí být potvrzeny dodavatelem služby, nelze je rezervovat on-line. Doporučujeme proto řešit nejdříve karavan a poté až letenky (nejsou-li ještě letenky v době rezervace karavanu k dispozici), popř. letenky a karavan současně. Nikdy si nekupujte letenky dříve, dokud nebudete mít potvrzen jednosměrný pronájem karavanu.

Kauce

Výše kauce je různá u každého pronajímatele a pohybuje se řádově ve výši stovek USD/CAD. Kauce je hrazena z vaší kreditní karty při pronájmu karavanu. Přijímají se karty VISA a Mastercard. Veškeré extra míle/km, poškození karavanu, spotřebovaný benzín, plyn (pokud nejsou nádrže doplněny do stejné výše, jako byly při převzetí) jsou kryty touto kaucí. Pokud je karavan vrácen v pořádku, kauce je vrácena zpět na vaši kreditní kartu do cca 3 až 7 dní.

Kempovací vybavení

Pod názvy Personal Kits, Vehicle Convinience Kits, Kitchen Kits nebo Camping Kits jsou uvedeny dodatečné věci, které jsou důležité pro vaši cestu karavanem a ne vždy jsou zahrnuty v ceně pronájmu. Seznam věcí, které tyto sady obsahují, se liší mezi jednotlivými pronajímateli. Některé společnosti vše nebo jen část zahrnují do ceny pronájmu, jiné je nezahrnují vůbec. Podrobné informace naleznete v odkazech u jednotlivých pronajímatelů. Personal Kits zahrnují deky, polštáře, povlečení, ručníky apod. Vehicle Convinience Kits a Kitchen Kits zahrnují vybavení kuchyně, tj. talíře, příbory, hrnce, pánve, sklenice, otvíráky apod. a další čistící vybavení (smeták, kbelík, chemikálie do WC apod.). Camping Kits zahrnují kempinkové stoličky, baterku, sekyrku, apod. Je na vašem zvážení, zda pro vás nebude výhodnější si tyto věci zakoupit v supermarketu po převzetí vozidla. Můžete tímto někdy ušetřit peníze, ale i zde platí, že „čas jsou peníze“ a rezervací předem si vše zajistíte bez starostí a ztráty času na místě v Americe.

Kempy v USA a Kanadě

Na území USA a Kanady se nachází více, než 15 000 kempů všech kategorií. Od jednoduchých kempů v národních, státních a provinčních parcích až po luxusní soukromé RV Resorts. Podrobnosti k jednotlivým kempům naleznete v odkazu Kempy. Při vlastní rezervaci kempů si kromě vlastního kempu můžete zvolit i vybavení daného kempovacího místa tzv. „hook-up“. Dražší jsou kompletní připojení na vodu, elektřinu a odpad (tzv. full hook-ups), nejlevnější jsou místa pouze s elektrickou přípojkou či zcela bez přípojek. Můžete si zvolit druh elektrické přípojky, 15 amp, 30 amp nebo 50 amp. Toto závisí na velikosti karavanu a počtu osob v karavanu, pro naprostou většinu karavanů je 30 amp dostatečné. A nakonec si lze zvolit místo „pull-through“ nebo „back in“. Do prvního místa můžete najet přímo a přímo také vyjet, do druhého místa musíte zacouvat. Kempy v národních parcích a v oblíbených státních a provinčních parcích jsou velice populární a doporučujeme si je v hlavní turistické sezóně rezervovat s dostatečným předstihem. Tyto parky zřídka nabízejí „full hook-up“. Kempování zdarma (tzv. Dispersed Camping) v národních, státních a provinčních parcích není dovoleno.

Mýtné

V USA a Kanadě existují dálnice, na kterých se platí mýtné a nelze jej platit v hotovosti ani platebními kartami (tzv. Pay by Plate). Vozidlo musí být vybaveno čipem, který umožňuje platbu takovéhoto mýta. Při převzetí karavanu se informujte, jakým způsobem a za jakých podmínek si lze tento čip pronajmout. Týká se to zejména dálnic na Floridě v oblasti Orlanda a Miami.

Národní parky – vjezd

Za vjezd do národních parků v USA a Kanadě se platí poplatek. Pokud navštívíte více než 3 národní parky v USA, nebo strávíte v kanadských národních parcích více než 7 dní, vyplatí se vám při prvním vjezdu do národního parku zakoupit celoroční vstup do všech parků. V USA se nazývá „Interagency Annual Pass“ a stojí 80 USD, v Kanadě se nazývá „Family Discovery Pass“ a stojí 136,40 CAD.

Nejlepší doba pro pronájem karavanu

Ceny pro letní sezónu v severní Americe (duben-říjen) se zveřejňují na jaře až v létě předchozího roku, je to odvislé na pronajímateli. Plánujete cestu v nejvyšší turistické sezóně? Velice doporučujeme si zarezervovat karavan co nejdříve, rezervace jeden rok dopředu vám zajistí nejnižší cenu Flexrate a nejvyšší slevu za včasný pronájem. Rezervaci karavanu 6 až 12 měsíců před vlastní cestou považujeme za optimální.

Omezení jízdy karavanem

Cesty do Mexika nejsou povoleny. Cesty do Death Valley NP jsou obvykle povoleny pouze v určitých obdobích roku a na vlastní zodpovědnost. Cesty do severních oblastí (Aljaška, Yukon, Northwest Territories, Labrador & Newfoundland) nejsou povoleny u všech pronajímatelů a musí být předem schváleny. Ve většině případů se za toto schválení platí příplatek. Příplatek se neplatí, pokud je vozidlo půjčeno přímo v severní oblasti (Anchorage, Fairbanks, Whitehorse, St. John´s). Dále platí omezení pro jízdu v městských aglomeracích New Yorku, Montrealu, Ottawy a po neasfaltových silnicích v severních oblastech. Výjimkou je společnost GO North, která povoluje jízdu po všech silnicích na Aljašce a Yukonu. Upozorňujeme, že pokud dojde k poruše nebo nehodě v oblasti, která není pronajímatelem povolena, veškeré náklady na odtah a opravu vozidla hradí klient.

Opravy – poruchy

V případě jakýchkoliv problémů s vozidlem vždy kontaktujte zákaznický servis pronajímatele (Roadside Assistance), je vám k dispozici 24 hod denně. Bezplatné telefonní číslo naleznete v dokumentech, které obdržíte při pronájmu karavanu, na klíči od auta a na smlouvě o pronájmu. Zde se dozvíte, co v dané situaci máte dělat. Drobné opravy (zpravidla do 70 USD), jako např. výměna oleje, zakoupení drobného vybavení karavanu apod., budou pronajímatelem proplaceny při vrácení vozidla. V případě nákladnějších oprav je vždy nutné získat souhlas pronajímatele. Uschovejte si všechny účty a poznamenejte si,  kdy a s kým ze zákaznického servisu jste hovořili.

Plavby trajektem

Cena za trajekt se vypočítává na základě celkové délky vozidla a počtu osob ve vozidle. Vždy doporučujeme si zarezervovat trajekty předem (je-li to možné) a vždy si zarezervovat místo na trajektu pro karavan 30 ft (stop) dlouhý. A to bez ohledu na to, jak dlouhý karavan máte rezervován. Pouze pokud máte rezervován karavan delší, než 30 ft (stop), pak zarezervujte trajekt dle skutečné délky rezervovaného karavanu.

Podle čeho vybírat velikost a typ karavanu

Karavan Typ A

Největší pohodlí

Největší kempovací vozidlo, např. typ A30-32 od Road Bear RV.
Vyžadovaný řidičský průkaz:
Skupina B
Pro jízdu v Nevadě nutná skupina C (při předplacené spoluúčasti na nulu), jinak skupina B
Informace:
• Maximální komfort díky vnitřnímu vybavení a velikosti vozidla – délka cca 10 m
• Doporučeno až pro 5 osob – ideální pro rodinu s až třemi dětmi
• Kabina vozidla i obývací část jsou propojené, sedadla jsou i v obytné části
• Ideální, pokud plánujete zůstat delší dobu na jednom místě a pro přesuny po dálnicích

Karavan Typ C

Nejoblíbenější karavan

Např. typ C25 od Cruise America.
Vyžadovaný řidičský průkaz:
Skupina B
Pro jízdu v Nevadě nutná skupina C (při předplacené spoluúčasti na nulu), jinak skupina B
Informace:
• Velmi pohodlný, délka mezi 6 až 10 metry, je vhodný pro jízdu téměř všude
• Některé typy až pro 6 osob, doporučujeme však pouze 5 osob – ideální pro rodinu s dvěma dětmi
• Kabina vozidla i obývací část jsou propojené, sedadla jsou i v obytné části
• Dvoulůžko nad kabinou řidiče (cabover-bed), kterou mají v oblibě zejména děti

Karavan Typ B/V

Dodávky snadno řiditelné a flexibilní

Např. typ B-C23 od Owasco.
Vyžadovaný řidičský průkaz:
Skupina B
Pro jízdu v Nevadě nutná skupina C (při předplacené spoluúčasti na nulu), jinak skupina B
Informace:
• Typické evropské kempovací vozidlo
• Dodávka se zvýšenou střechou přestavěná na karavan
• V závislosti na velikosti konkrétního karavanu je určen pro 2-3 osoby, doporučujeme však pro 2 osoby
• Ideální pro cestování s mnoha zastávkami, vhodný pro jízdu ve městě

Karavan Typ P

Pick-up pro každou příležitost

Např. typ Pick-Up Camper TC od Fraserway.
Vyžadovaný řidičský průkaz:
Skupina B
Pro jízdu v Nevadě nutná skupina C (při předplacené spoluúčasti na nulu), jinak skupina B
Informace:
• Malé robustní vozidlo, na kterém je umístěn obývací prostor, kabina vozidla a obývací prostor nejsou propojené
• 3 místa na spaní, doporučujeme však pouze pro 2 osoby
• Někteří pronajímatelé nabízejí tento typ karavanu s naftovým motorem
• Ideální pro cesty na Aljašku, Yukon a podobné odloučené oblasti

Karavan Typ V

Vany

Např. typ US Tourer V20 od Apollo
Vyžadovaný řidičský průkaz:
Skupina B
Pro jízdu v Nevadě nutná skupina C (při předplacené spoluúčasti na nulu), jinak skupina B
Informace:
• Typické evropské kempovací vozidlo
• Van se zvýšenou střechou přestavěný na karavan
• Ideální pro cestování s mnoha zastávkami, vhodný pro jízdu ve městě
• 3  místa na spaní, doporučujeme však pouze pro 2 osoby

Karavan Typ M

Minikaravan

Např. typ JUCY Trailblazer.
Vyžadovaný řidičský průkaz:
Skupina B
Informace:
• Speciální karavan od společnosti JUCY, minivan přestavěný na karavan
• 2 resp. 4 místa na spaní, doporučujeme pro 2 osoby
• Pro cesty se spaním jak v motelech, tak v kempech
• Ideální pro cestování s mnoha zastávkami, vhodný pro jízdu ve městě

Model Slide-Out

Pro maximálně pohodlný obytný prostor

Např. typ FS31 od El Monte
Informace:
• Více prostoru díky vysouvací boční stěně, kterou lze během několika sekund vysunout, lze tak zvětšit vnitřní šířku karavanu o cca 60 cm
• Použitelné pouze v kempech, nikdy nepoužívat během jízdy
• Některé typy karavanů mohou mít více, než jednu vysouvací stěnu

Pojištění

Pro jízdu v USA a Kanadě je pojištění velice důležité. V ceně pronájmu je vždy zahrnuto kompletní havarijní pojištění a pojištění proti krádeži (CDW/CDR/VIP) od daného pronajímatele. Spoluúčast se pohybuje v rozmezí 750 až 5 000 USD/CAD dle pronajímatele.  Tato spoluúčast je námi dopojištěna na 0 USD/CAD a bude vám vrácena po návratu po předložení účtu o úhradě. Další možností snížení spoluúčasti na 0 USD/CAD je její zakoupení přímo u pronajímatele při převzetí karavanu za poplatek cca 10 USD/CAD na den. V tomto případě pak při vrácení poškozeného karavanu již na místě nic nehradíte.  Záleží na vás, jakou variantu si zvolíte, rádi vám v tomto poradíme. V ceně pronájmu od nás máte také vždy pojištění zodpovědnosti do 1 mil. USD/CAD nebo do 2 mil. EUR. Toto je pro řízení v USA a Kanadě dostatečné. Je důležité vědět, že veškeré pojištění je neplatné, pokud je karavan řízen v rozporu se smlouvou o pronájmu, kterou jste uzavřeli při převzetí karavanu.

Pre check-in

Mnozí naši pronajímatelé nabízejí možnost check-in  online před počátkem vlastní cesty. Můžete jej provést několik dní před pronájmem karavanu, urychlíte tím vlastní proces převzetí karavanu v půjčovně a dříve pak vyrazíte na cestu. Jakmile od nás obdržíte voucher na pronájem karavanu, na webových stránkách příslušného dodavatele vyplníte krátký registrační formulář. Odkazy na stránky pro online check-in jsou:

Preparation Fee

Váš karavan je před pronájmem zcela připraven pro vaši cestu, je vybaven hadicí na čerstvou vodu, hadicí na odpad. Pronajímatel zajistí, že odpadní nádrže jsou prázdné, karavan je čistý, hladiny oleje v motoru a generátoru jsou zkontrolovány a doplněny, nádrž plynu je plná a pneumatiky, okna a čelní sklo karavanu jsou pořádku a baterie nabity. Veškeré tyto služby jsou zahrnuty v poplatku nazvaném Preparation Fee. Někteří pronajímatelé tento poplatek zahrnují v ceně (např. Cruise America/Cruise Canada), někteří jej účtují navíc k ceně pronájmu při převzetí karavanu (např. El Monte, Fraserway).

Přejezd hranic mezi USA a Kanadou

Několik našich pronajímatelů umožňuje přejíždění hranic USA a Kanady bez poplatku, např. Cruise America/Cruise Canada. CanaDream např. účtuje malý poplatek za každý den strávený na území USA. Důležitou podmínkou je, že musíte karavan vždy vrátit ve stejném státě, kde byl zapůjčen. Výjimkou jsou jednosměrné pronájmy při cestě na sever mezi Seattle a Whitehorse a mezi Whitehorse a Anchorage u společnosti GO North. Potřebné doklady pro pobyt v obou zemích, tzv. ESTA a eTA si musíte vyřídit předem. Velké hraniční přechody jsou otevřeny 24 hod, menší přechody, ležící na vyhlídkových silnicích, tzv. Scienic Byways, jsou přes noc zavřeny. Ne všechny potraviny lze převážet přes hranice, např. ovoce, zelenina a tepelně nezpracované maso nelze převážet.

Převzetí vozidla

Karavany lze převzít v půjčovnách až následující den po příletu do USA nebo Kanady. Výjimkou jsou společnosti JUCY, Apollo a Star RV. V závislosti na pronajímateli si převezmete vozidlo dopoledne nebo po 13 hod odpoledne. Při odpoledním převzetí doporučujeme dorazit do půjčovny cca ve 12 hod, abyste byli první na řadě pro převzetí karavanu a zbytečně nečekali, až na vás přijde řada. Vždy je nutné den předem nebo nejpozději ráno v den pronájmu karavanu zavolat do půjčovny a potvrdit čas převzetí karavanu. Pokud se dostavíte do půjčovny bez předchozího telefonického potvrzení, převzetí vašeho karavanu se může opozdit.

Rezervace kempů

To, zda je nutné si předem rezervovat kemp, záleží hlavně na umístění kempu a ročním období (sezóně). Kempy v národních parcích a v atraktivních státních a provinčních parcích doporučujeme rezervovat v hlavní sezóně už 5 až 6 měsíců předem. Pokud se chystáte kempovat u velkých atrakcí (např. Disneyland), nebo u národního parku, doporučujeme vždy provést rezervaci kempu. Jinak pokud cestujete v červenci, srpnu a během níže uvedených svátků, rezervace kempu v tomto období je určitě dobrý nápad.

USA a Kanada: Vánoce a velikonoce

USA: Memorial Day (květen), Independence Day (červenec), Labor Day (září) a Thanksgiving (listopad)

Kanada: Canada Day (červenec), Labor Day (září), Thanksgiving (říjen)

Řidičský průkaz

Pro řízení všech typů karavanů v USA a Kanadě je vyžadován národní řidičský průkaz (český, slovenský) pro řízení osobního automobilu (sk. B). Řidič musí vlastnit tento řidičský průkaz minimálně 1 rok. Mezinárodní řidičský průkaz není pro pronájem karavanu nutný, je potřeba jej předložit při zastavení policistou společně s národním řidičským průkazem, pasem a smlouvou o pronájmu vozidla. U pronájmů s předplacenou spoluúčastí sníženou na 0 USD/CAD, je pro jízdu ve státě Nevada potřeba řidičský průkaz sk. C (nákladní automobil). Pokud jej nevlastníte, můžete si zvolit variantu pronájmu se spoluúčastí (obvykle ve výši cca 1 500 USD/CAD) a tuto si na místě v půjčovně dopojistit na 0 USD/CAD. V tomto případě vám i pro jízdu v Nevadě stačí řidičský průkaz sk. B.

Slide-out

Slide-out je název pro prvek karavanu, který umožňuje rozšíření šířky karavanu během stání. Tímto způsobem lze prostor karavanu v obytném prostoru zvětšit a vy máte větší pohodlí. K dispozici jsou také karavany, které mají 2 nebo 3 tyto výsuvné prvky. Při rezervaci kempu je většinou nutno oznámit, zda je karavany vybaven tímto prvkem.

Specifikace typů kempů

Soukromé kempy

Nejlepší vybavení

• Umístěny nedaleko zajímavostí, atrakcí a přírodních krás
• Kempovací místa vybaveny „full hook-ups“
• WC, sprchy, pračky se sušičkami, většinou bazén, obchod
• Piknikový stůl, ohniště/gril přímo u kempovacího místa
• On-line rezervace nebo rezervace e-mailem

Kempy v národních parcích

Úžasná poloha

• Umístěny uprostřed nádherné přírody
• Většinou max. elektrická přípojka, centrální zdroj vody a centrální „dump station“
• Piknikový stůl s lavičkami a většinou ohniště/gril přímo u kempovacího místa
• WC, někdy sprchy
• On-line rezervace, menší kempy na bázi „first come, first serve“

Kempy ve státních a provinčních parcích

Uprostřed přírody

• Umístěny uprostřed přírody
• Většinou max. elektrická přípojka, centrální zdroj vody a centrální „dump station“
• Piknikový stůl s lavičkami a většinou ohniště/gril přímo u kempovacího místa
• WC, někdy sprchy
• On-line rezervace, menší kempy na bázi „first come, first serve“

Kempování zdarma

Nejlevnější varianta

• Tzv. Dispersed Camping nebo Boondocking
• Kempování uprostřed panenské přírody v tzv. Public Lands
• Kempování v County Parks, City Parks nebo na parkovištích Walmart
• Žádné přípojky, žádné vybavení
• Dobře zvážit bezpečnost každého místa

Transfer

Téměř všichni pronajímatelé nabízejí dopravu z transferových hotelů do půjčovny v den pronájmu a z půjčovny na letiště v den vrácení, a to zdarma nebo za poplatek. Pokud si přejete zajistit transfer od pronajímatele (placený nebo zdarma), je nutné zavolat do půjčovny a oznámit jim předem detaily.

Informace jak daleko je půjčovna, kterou jste si zvolili, od letiště nebo z centra města, od nás obdržíte v materiálech společně s vouchery. Půjčovny Cruise America, Cruise Canada, Apollo RV a JUCY transfery obvykle nenabízejí.

Ujeté míle/km

Ujeté míle/km nejsou zahrnuty v ceně pronájmu. Dle odhadu, kolik mil/km ujedete, si můžete zakoupit odpovídající balíček mílí/km a ušetříte tím vůči ceně za každou jednotlivou ujetou míli/km. Balíčky jsou násobkem 500 mil/km nebo si zvolíte neomezené míle/km. Ne všichni pronajímatelé však balíček neomezených mílí mají v nabídce. Pokud použijete naše itineráře, odhad ujetých mil/km je již uveden. Jedná se o vzdálenosti od kempu do kempu, proto doporučujeme něco přidat na vlastní popojíždění k atrakcím a zajímavostem na trase. Pokud překročíte zvolený balíček mílí/km, vzdálenost ujetá navíc se účtuje sazbou za jednotlivou míli/km. Nevyužité míle/km nelze na konci cesty vrátit.

Užitečné webové stránky
Volba karavanu

Při volbě typu karavanu je rozhodující počet osob ve vozidle, dále jakou kategorii karavanu z hlediska vybavení a komfortu si přejete (slides out atd.), velikost resp. délka karavanu a samozřejmě cena za pronájem. Doporučujeme, abyste si vybrali vozidlo, ve kterém nevyčerpáte maximální obsazenost, zejména pokud cestuje více rodin v jednom karavanu. Výhoda většího soukromí zde v každém případě převažuje nad dodatečnými náklady.

Vrácení vozidla

Vozidla se vracejí dopoledne, zpravidla do 11 hod. Za pozdní vrácení karavanu se účtuje poplatek. Mezi vrácením vozidla a zpátečním odletem si naplánujte dostatek času. Nezapomeňte, že v USA a Kanadě byste se měli dostavit na letiště min. 3 hod před odletem. Při vrácení karavanu bude vozidlo zkontrolováno z hlediska případných poškození a poruch, které se vyskytly během vašeho pronájmu. Většina pronajímatelů má pravidlo „full to full“. Obdržíte-li karavan s plnou nádrží benzínu, vrátíte jej opět s plnou nádrží. Většina pronajímatelů také zahrnuje první náplň propanu do ceny pronájmu, výjimkou jsou Road Bear a Cruise America/Cruise Canada.  Pro úklid a čistotu karavanu při vrácení platí jednoduché pravidlo, vrátíte jej ve stejném stavu, v jakém jste si jej půjčili. Nádrže na odpadní vodu, „black tank“ a „gray tank“ budou prázdné a ventily odpadu otevřené. Čištění vozidla z venku není nutné, pokud vozidlo není příliš špinavé. Výjimkou jsou společnosti Owasco a GO North. Není potřeba předem kontaktovat půjčovnu pro rezervaci času vrácení karavanu.

Vypouštění odpadu – Dump Stations

Dumping znamená vypouštění odpadní vody. K tomuto jsou v kempech určena speciální místa, která jsou označena jako „dumping“ nebo „dump station“. Pokud máte zarezervováno místo s „full hook-up“, pak máte odpadní jímku umístěnou přímo u vašeho kempovacího místa. Ve všech soukromých kempech a ve většině kempů v národních, státních a provinčních parcích se nachází alespoň jedna odpadní jímka. Použití těchto jímek je již zahrnuto v ceně kempu. Kromě kempů se nacházejí i jinde, např. u některých benzinových pump.

Zima a karavan – Camp & Ski

Camp & Ski je stále populárnější způsob pronájmu karavanů spojený s lyžováním v USA a Kanadě. Pokud plánujete zimní cestu karavanem, mějte na paměti následující:

Toalety

Pokud chcete používat toalety v zimním období, je důležité naplnit prázdný tzv. „black tank“ (nádrž na odpadní vodu z WC) nemrznoucí kapalinou, speciálně určenou pro karavany. Dále zajistěte, aby nádrž na vodu a tzv. „gray tank“ (nádrž na odpad z kuchyně a koupelny) nikdy nebyly více, než do poloviny plné, tzn. zajistěte jejich časté vypouštění a napouštění, aby nedošlo k zamrznutí. Náš dodavatel služby vám pomůže s přípravou karavanu na zimní provoz a doporučí vám, jaké produkty používat pro nádrže s vodou a s odpady.

Voda

Pokud je nádrž s vodou naplněna a používá se při teplotách pod bodem mrazu, je důležité karavan zahřívat, když je zaparkován na noc. Pro toto můžete použít generátor. Někteří pronajímatelé, např. Cruise America/Cruise Canada doporučuje použití topení. Dále budete potřebovat nemrznoucí kapalinu speciálně určenou pro karavany k proplachování vodní nádrže. Opět naši dodavatelé vám doporučí vhodný produkt a způsob jeho užití.

Zazimované karavany – Winterized RVs

Někteří naši pronajímatelé nedovolují použití vodních nádrží během zimního období, kdy je teplota pod bodem mrazu. Karavany jsou tzv. zazimované. Tzn. vodní a odpadní nádrže jsou prázdné a naplněny nemrznoucí tekutinou. Pokud přesto použijete vodní nádrže, dodavatel vám strhne z kreditní karty dodatečný poplatek při vrácení karavanu. Pokud se z tohoto důvodu objeví nějaké trvalé poškození karavanu, budete hradit veškeré škody, které na karavanu vznikly.

Doporučujeme

  • Mnoho kempů je přes zimu zavřeno. Prověřte si předem kempy na trase vaší cesty a také umístění tzv. Dump Stations
  • Nekempujte déle, než 12 hodin v kuse, aby motor příliš nevychladl a čas od času častěji krátce projeďte karavan, aby byl motor v pohybu
  • Prověřte, zda budete potřebovat sněhové řetězy, někteří pronajímatelé nepovolují jejich používání, jiní vám je naopak poskytnou při pronájmu
  • Kupte si dostatečné množství nemrznoucí kapaliny pro ostřikovače a zámky dveří
  • Mějte sebou teplé deky a přikrývky na noc, abyste byli v teple
  • Vezměte si sebou fén na vlasy pro případné rozmrznutí hadic a potrubí s vodou
  • Vezměte si sebou lopatu a koště pro odhrnutí čerstvého sněhu
  • Prověřte si specifické podmínky pronajímatele vašeho karavanu pro jízdu v zimě, jsme vám připraveni v tomto také poradit

Vy se ptáte, my odpovídáme.

Nenašli jste svůj dotaz? Pošlete nám jej.