Časté dotazy ke karavanům

Časté dotazy ke karavanům

Je řízení karavanů jednoduché?

Ano je. I když se vám karavany mohou zdát na první pohled dlouhé, brzy zjistíte, že jejich řízení je jednoduché a velmi podobné řízení běžných aut. Karavany třídy M (minivany), třídy V (vany) a třídy P (Pick-up Truck Camper) jsou jen delší osobní vozidla. Karavany třídy C (Motorhome) mají podvozky převzaty z vanů a jejich řízení je opět velmi podobné řízení běžného auta, i přes jejich max. délku 30-31 ft (stop).

Jaká je minimální doba pronájmu karavanu?

Minimální doba pronájmu karavanu je 7 dní, u některých pronajímatelů při jednosměrném pronájmu může být delší.

Jaká je maximální doba pronájmu karavanu?

Není přesně stanovena, je dána speciálními podmínkami jednotlivých pronajímatelů pro dlouhodobé pronájmy.

Jaké doklady jsou potřeba pro pronájem karavanů?

Vyžadován je platný národní řidičský průkaz (český, slovenský) od všech řidičů, pasy a embosovaná kreditní karta na jméno řidiče, který je uveden v rezervaci (na voucheru). Řidičský průkaz musí být platný min. o 1 den déle, než je termín vrácení karavanu. Mezinárodní řidičský průkaz je nutný pro vlastní řízení vozidla v USA a Kanadě.

Stačí pro řízení karavanů v USA a Kanadě řidičský průkaz na osobní automobil?

Ano, pro všechny typy karavanů stačí mít platný řidičský průkaz skupiny B (osobní automobil). Pouze ve státě Nevada je u varianty s předplacenou nulovou spoluúčastí nutný platný řidičský průkaz sk. C (nákladní automobil).

Jaký je minimální věk pro řízení karavanu?

Minimální věk řidiče je 21 let, řidič musí vlastnit minimálně 1 rok platný národní (český, slovenský) řidičský průkaz, který musí být platný min. o 1 den déle, než je termín vrácení karavanu. U společnosti Fraserway je minimální věk 25 let.

Je nutná kreditní karta pro pronájem karavanu?

Ano, je nutná embosovaná kreditní karta na jméno řidiče, který je uveden na voucheru, resp. na jehož jméno byla rezervace provedena. Akceptovány jsou karty VISA a Mastercard.

Kolik osob může jet v karavanu?

Záleží to na velikosti karavanu, počet osob cestujících v karavanu je omezen počtem míst na spaní a počtem bezpečnostních pásů, kterými je daný typ karavanu vybaven. Největší karavany typu C mají k dispozici 7 míst na spaní a 7 bezpečnostních pásů.

Mohu karavan vrátit na jiném místě, než je zapůjčen?

Ano. Jednosměrný pronájem je možný za poplatek, jeho velikost závisí na vzdálenosti mezi půjčovnami. Poplatek se liší také dle pronajímatele, jeho výše je cca 150 – 750 USD. Všechny jednosměrné pronájmy jsou na vyžádání a musí být potvrzeny dodavatelem služby, nelze je rezervovat online. Jednosměrné pronájmy mezi USA a Kanadou nejsou povoleny.

Platí se poplatek za dalšího řidiče karavanu?

Toto závisí na konkrétním pronajímateli. U některých je v ceně pronájmu zahrnut také poplatek za další řidiče, např. Cruise America/Cruise Canada. Někteří do ceny pronájmu zahrnují pouze 1 řidiče a další řidiči jsou za poplatek, např. CanaDream. Podrobnosti naleznete v podmínkách pronájmu u konkrétních pronajímatelů.

Jsou v ceně pronájmu zahrnuty také ujeté míle/km?

Nikoliv. V USA a Kanadě je zapotřebí si zakoupit některý z nabízených balíčků ujetých mílí/km. Balíčky a jejich ceny se liší dle pronajímatele. Někteří pronajímatelé nabízejí také balíček neomezených mílí. Pokud během cesty překročíte zakoupený počet ujetých mílí/km, tyto míle/km navíc hradíte dle sazby za extra míli/km při vrácení karavanu.

Mohu karavan převzít ihned po příletu do USA nebo Kanady?

Pokud přilétáte do místa pronájmu z Evropy, musíte strávit min. jednu noc v hotelu před vlastním pronájmem karavanu. Výjimkou je společnost Apollo, kde si lze převzít karavan v den příletu.

Lze s karavany přejíždět hranice mezi USA a Kanadou?

Ano, je to možné. Několik našich pronajímatelů umožňuje přejíždění hranic USA a Kanady bez poplatku, např. Cruise America/Cruise Canada. CanaDream např. účtuje malý poplatek za každý den, strávený na území USA. Veškeré pojištění platné v jednom státě je platné i v tom druhém. Vjezd do Mexika není povolen.

Mohu s karavanem cestovat na lodním trajektu v USA a Kanadě?

Ano. Karavan musí splňovat podmínky daného lodního přepravce. Naprostá většina karavanů toto splňuje bez problémů.

Je v ceně pronájmu karavanu zahrnut i transfer z hotelu do půjčovny a z půjčovny zpět na letiště?

Většina pronajímatelů poskytuje transfer do/z půjčovny buď za poplatek, nebo je transfer zahrnut v ceně pronájmu. Někteří pronajímatelé vám doporučí smluvní přepravní společnost pro transfer za výhodné ceny. Podrobnosti jsou uvedeny v podmínkách pronájmu u jednotlivých dodavatelů. Pokud si přejete zajistit transfer od pronajímatele (placený nebo zdarma), je nutné zavolat do půjčovny a oznámit jim detaily.

Jsou kempovací stolečky a křesla zahrnuty v ceně pronájmu karavanu?

Toto se liší dle pronajímatele. Většina nabízí v ceně pronájmu kempovací stolečky, kempovací křesla jsou za poplatek cca 11 USD/CAD/kus. Většina kempů v USA a Kanadě je vybavena piknikovými stoly umístěnými u každého kempovacího místa.

Mám nárok na poměrné vrácení peněz při dřívějším vrácení karavanu?

Bohužel, v tomto případě pronajímatelé peníze za nevyužitý čas pronájmu nevracejí.

Mám nárok na poměrné vrácení peněz při nevyužití všech zakoupených mílí/km?

Bohužel, v tomto případě pronajímatelé peníze za nevyužité míle/km nevracejí.

Je vždy garantováno, že obdržím stejný typ karavanu, jaký mám zarezervován?

Pronajímatelé se vždy snaží zajistit, abyste obdrželi typ karavanu, který máte zarezervován. Ve velmi ojedinělých případech, z důvodů, které pronajímatel nemůže ovlivnit, se může stát, že rezervovaný typ vozidla není k dispozici. V tomto případě můžete obdržet karavan stejné kategorie a hodnoty nebo karavan vyšší třídy/hodnoty a to za cenu vámi rezervovaného karavanu.

Jaká je přibližná spotřeba benzínu u karavanů?

Spotřebu ovlivňuje terén, vítr, rychlost jízdy, způsob řízení atd. Vany, pick-up campers mají přibližnou spotřebu 20 l/100 km, karavany (motorhome) mají přibližnou spotřebu 25 -30 l/100 km.

Jaký benzín se používá do karavanů?

Karavany používají bezolovnatý benzín a to buď 87 oktanový (tzv. Regular) nebo 89 oktanový (tzv. Plus). Kapacita nádrží závisí na velikosti karavanu, cca od 133 l do 284 l.

Mohu používat obyčejný toaletní papír v karavanech?

Pouze jednovrstvý toaletní papír může být používán v karavanech. Lze jej zakoupit přímo u pronajímatelů, v kempech, v obchodech s RV potřebami a v některých supermarketech.

Je bezpečné pít vodu s nádrže na vodu v karavanu?

Nedoporučujeme to. Doporučujeme používat pro pití a vaření buď koupenou balenou vodu nebo pitnou vodu naplněnou do plastových lahví v kempech.

Je Wi-Fi internet k dispozici v karavanech?

Společnosti Apollo, El Monte, Mighty Campers a Road Bear v USA a společnosti CanaDream a Fraserway v Kanadě pronajímají Wi-Fi hotspot pro mobilní internet. Před vlastním objednáním této služby se přesvědčte, že v oblasti kam se chystáte je Wi-Fi pokrytí k dispozici. Bezplatné Wi-Fi je k dispozici v mnoha soukromých kempech, v restauracích, kavárnách a fast foodech.

Mají všechny karavany generátory?

Ne všechny typy vozidel jsou vybaveny generátory. Vybavení se liší u jednotlivých pronajímatelů a také závisí, zda je karavan zapůjčen v USA nebo Kanadě. Podrobnosti naleznete u popisu jednotlivých pronajímatelů.

Jak dlouho vydrží první náplň plynu v karavanu?

Záleží to na velikosti karavanu a na tom, jak moc plyn používáte. Všeobecně 1 až 2 týdny při běžném používání.

Jak dlouho vydrží pomocná baterie v karavanu?

Pokud je baterie plně nabitá, umožní používání světel v karavanu po dobu 6 až 12 hod.

Co mám dělat v případě poruchy nebo havárie karavanu?

V případě jakéhokoliv technického problému nebo havárie karavanu, musíte telefonicky kontaktovat pronajímatele na jeho bezplatnou help linku, jež je k dispozici 24 hod. Zde vám sdělí jak v daném případě postupovat a pomůžou vám s řešením nastalé situace. Mohou vám sdělit adresu nejbližšího servisu, kde je potřeba zajet, nebo kontakt na odtahovou službu v případě, že karavan není pojízdný. V případě malých oprav (např. výměny oleje apod.) můžete být vyzváni, abyste je provedli nebo zajistili sami v průběhu další cesty. V každém případě si uchovávejte všechny doklady o provedených úhradách a poznamenejte si, s kým a kdy jste na help lince hovořili. V případě havárie musíte napsat zprávu o nehodě a vyplnit policejní zprávu (tzv. police report), i pokud nedošlo ke zranění, ale pouze k hmotné škodě. Opět vám poradí co dělat na bezplatné help lince.

V kolik hodin si mohu převzít karavan v půjčovně?

U většiny pronajímatelů lze převzít karavan od 13,00 do 16,00 hod, v pondělí až pátek. U společnosti Fraserway lze převzít karavan již od 8,30 hod.

Lze si pronajmou karavan v neděli?

U většiny pronajímatelů to není možné. Výjimkou je např. společnost CanaDream v období od 1. května do 30. září.

Jak dlouho trvá převzetí karavanu?

Doba od vašeho příjezdu do půjčovny až po odjezd karavanem z půjčovny může být cca 1 až 2 hodiny. Podpis smlouvy o pronájmu zabere cca 30 min a vlastní převzetí karavanu s pracovníkem pronajímatele trvá 30 až 90 min, toto závisí od vašich zkušeností s provozem karavanů. Při převzetí zhlédnete instruktážní video o obsluze karavanu a bude vám předán instruktážní manuál k vozidlu. Video i manuál jsou v anglickém jazyce.

V kolik hodin musím vrátit karavan v půjčovně?

U většiny pronajímatelů se musí karavan vrátit dopoledne mezi 8,00 (9,00) a 10,00 (11,00) hod. Za pozdní vrácení se účtuje poplatek. Někteří poskytovatelé umožňují za poplatek pozdní vrácení karavanu do 15,00 hod. Není potřeba předem kontaktovat půjčovnu pro rezervaci času vrácení karavanu. Vzhledem k času vrácení nedoporučujeme strávit poslední noc dále, než 250 km od půjčovny.

Jak dlouho trvá vrácení karavanu?

Pokud je karavan vrácen čistý, nepoškozený, se vším vybavením v pořádku, s prázdnými odpadními nádržemi, doba vrácení karavanu je cca 30 min. Pokud budete vyžadovat transfer na letiště nebo do vašeho hotelu, doba se může v půjčovně prodloužit o dalších 20 až 30 min čekání na transfer.

Je potřeba vypustit odpadní nádrže před vrácením karavanu v půjčovně?

Ano. Obě odpadní nádrže, tzv. „black tank“ a „gray tank“ musí být zcela vypuštěny při příjezdu do půjčovny. Pokud nádrže nejsou prázdné, pronajímatel si za jejich vyprázdnění účtuje poplatek.

Musím vrátit karavan s plnou nádrží benzínu a propanu?

Karavan převezmete většinou s plnou nádrží, minimálně s nádrží plnou do 1/4.  Vždy musíte vrátit karavan se stejným množstvím paliva, které bylo v nádrži při jeho převzetí. Pokud ne, bude vám účtován poplatek. Někteří pronajímatelé poskytují první náplň plynu v ceně pronájmu, zde není potřeba nádrž plynu doplňovat před vrácením karavanu. Pokud není první nádrž plynu zahrnuta v ceně pronájmu, je nutno karavan opět vrátit s plnou nádrží propanu.

Jak čistý musí být karavan při jeho vrácení?

Pro úklid a čistotu karavanu při vrácení platí jednoduché pravidlo, vrátíte jej ve stejném stavu, v jakém jste si jej půjčili. Čištění vozidla z venku není nutné, pokud vozidlo není příliš špinavé. Výjimkou jsou společnosti Owasco a GO North.

Stojí za přečtení.

Nenašli jste svůj dotaz? Pošlete nám jej.